Home TachoSpion Meracie strediska Cennik Referencie Stan sa partnerom kontakt

Vytvoriť PDF vytlačiť článok príspevok na mojom Facebooku príspevok na mojom Twitteri Kontak Pripojte sa k nám na facebooku náradie

 

A takto funguje TachoSpion

Technológia

Pomocou ultrazvukovej techniky a špeciálneho softvéru dodáva TachoSpion spoľahlivé údaje o skutočnom opotrebovaní motorov a agregátov vozidla. Pri odpočúvaní jednotlivých častí vozidla sa nahrávajú ultrazvukové šumy vo frekvencii 40 Khz. Ložisko, resp. každá pohybujúca sa časť motora alebo iných agregátov  vydáva svoj typický ultrazvukový šum.   Tento sa mení s pribúdajúcim stupňom opotrebenia a na jeho základe sa dá zistiť očakávaná porucha na motore, prevodovke, na ložiskách a iných častiach vozidla. Táto spomínaná technológia je veľmi úspešne používaná v priemysle a kozmonautike. A práve táto vycibrená technika dodáva TachoSpion špiónovi veľmi solídny základ. Pomocou tejto techniky je prístroj schopný dodať v priebehu niekoľkých minút presné výsledky, ktoré sa vyhodnocujú a archivujú na našom internetovom portáli.

Oblasti použitia

Základný prístroj s handheld a vyhodnocovacím softvérom k využitiu portálu TachoSpion pochádza pôvodne z oblasti priemyslu. Tak napríklad ultrazvukový špión spoločnosti Richard Chambers GmbH vyhľadáva úniky stlačeného vzduchu alebo úniky procesných plynov, ďalej netesniace ventily a mechanické poškodenia ložísk dokonca na ťažko dostupných miestach. Všetky poškodenia majú v 40 kilohertzovej frekvencii svoje špecifické zvuky. Tieto zvuky dokáže špión pomocou technologicky vyspelého ultrazvukového mikrofónu  upraviť pre ľudské ucho tak, aby ich bolo počuť a prostredníctvom hadhelp-u a jeho softvéru ich špión aj zviditeľní. Táto vysoká výpovedná hodnota sa potom uloží do softvéru TachoSpion, aby sa zistil stav opotrebovania skúmaného vozidla.

Spôsob fungovania

V závislosti od poruchy vznikajú rôzne frekvenčné obrázky. Na základe takéhoto frekvenčného obrázku sa dá presne zistiť, či sa u vykazovanej poruchy jedná o mechanické opotrebovanie, alebo o plynový či tlakový únik, alebo o elektrický výboj. Dokonca aj americká NASA používa na ich stanici ISS dva ultrazvukové špióny. Citlivé senzory prístroja sú tam schopné zistiť aj najmenšie úniky alebo nedostatky.